Select a State:

State of Oklahoma

Methods of Judicial Selection: Oklahoma

Members of the Highest Court

Steven W. Taylor
Chief Justice, District 2. Appointed 2004 by Gov. Henry. Current term expires 2016.

Tom Colbert
Vice Chief Justice, District 6. Appointed 2004 by Gov. Henry. Current term expires 2014.

John F. Reif
Justice, District 1. Appointed 2007 by Gov. Henry. Current term expires 2014.

Noma Gurich
Justice, District 3. Appointed 2011 by Gov. Henry. Current term expires 2012.

Yvonne Kauger
Justice, District 4. Appointed 1984 by Gov. Nigh. Current term expires 2012.

James Winchester
Justice, District 5. Appointed 2000 by Gov. Keating. Current term expires 2016.

James E. Edmondson
Justice, District 7. Appointed 2004 by Gov. Henry. Current term expires 2012.

Douglas L. Combs
Justice, District 8. Appointed 2010 by Gov. Henry. Current term expires 2012.

Joseph M. Watt
Justice, District 9. Appointed 1992 by Gov. Water. Current term expires 2014.