Select a State:

State of Mississippi

Methods of Judicial Selection: Mississippi

Members of the Highest Court

William L. Waller, Jr.
Chief Justice, District 1. Elected 1996. Current term expires 2012.

George C. Carlson, Jr.
Presiding Justice, District 3. Appointed 2001 by Gov. Musgrove. Current term expires 2012.

Jess H. Dickinson
Associate Justice, District 2. Elected 2002. Current term expires 2012.

Michael K. Randolph
Associate Justice, District 2. Appointed 2004 by Gov. Barbour. Current term expires 2012.

Ann H. Lamar
Associate Justice, District 3. Appointed 2007 by Gov. Barbour. Current term expires 2016.

James W. Kitchens
Associate Justice, District 1. Elected 2008. Current term expires 2016.

David A. Chandler
Associate Justice, District 3. Elected 2008. Current term expires 2016.

Randy G. Pierce
Associate Justice, District 2. Elected 2008. Current term expires 2016.

Leslie D. King
Associate Justice, District 1. Appointed 2011 by Gov. Barbour. Current term expires 2012.