Select a State:

State of Kentucky

Methods of Judicial Selection: Kentucky

Members of the Highest Court

John D. Minton, Jr.
Chief Justice, District 2. Appointed 2006 by Gov. Fletcher. Current term expires 2014.

Mary C. Noble
Deputy Chief Justice, District 5. Elected 2006. Current term expires 2016.

Will T. Scott
Justice, District 7. Elected 2004. Current term expires 2012.

Bill Cunningham
Justice, District 1. Elected 2006. Current term expires 2014.

Lisabeth Hughes Abramson
Justice, District 4. Appointed 2007 by Gov. Fletcher. Current term expires 2014.

Wilfred Schroder
Justice, District 6. Elected 2006. Current term expires 2014.

Daniel J. Venters
Justice, District 3. Appointed 2008 by Gov. Beshear. Current term expires 2019.